Oznanilo tedna

20. Nedelja Med letom

                 14. avgust 2022       33/22

Božja Beseda: 1. ber.: Jer 38,4-6.8-10;
2. ber.: Heb 12,1-4; ev.: Lk 12,49-53.
 

 

Moram pa prejeti krst in v kakšni stiski sem, dokler se to ne dopolni.

 

                            (Lk 12,50)

HELENA cesarica, Alenka

 

Čeprav sveta Helena velja za cesarico, ni sama ali z možem nikoli zasedala cesarskega prestola. Naziv ji je iz spoštovanja dal sin Konstantin, potem ko je sam postal cesar. V lepo mlado Heleno, po vsej verjetnosti gostilničarko in poštarico, se je zaljubil rimski častnik Konstancij Klor. Poročila sta se v trdnjavi Naissus – v Nišu – in se nato nekaj časa selila po krajih, v katerih je mož služil. Kariera mu je pozneje prinesla sovladarski sedež v zahodnem delu cesarstva. Postal je upravitelj Galije, Španije in Britanije. V pohlepu po oblasti je žrtvoval zakon, se ločil od Helene in se poročil z Maksimiljanovo pastorko Teodoro. Helena se je s sinom Konstantinom ponižana in prizadeta umaknila iz javnosti. Bila je še poganka, ni poznala Kristusovega nauka, poznala pa je kristjane, ki jih je Dioklecijan kruto preganjal. Njen nekdanji mož Konstancij je leta 305, potem ko sta se Dioklecijan in Maksimiljan odpovedala prestolu, sam vladal zahodnemu delu cesarstva, a samo eno leto. Pred smrtjo leta 306 je za svojega naslednika določil Konstatina, zrelega moža, krepkega, bistrega in odločne narave.

Cesarica Helena je krščanstvo sprejela, ko je bila stara že 60 let, pri tem pa imela odločilen vpliv tudi na sina, ki se je sicer dal krstiti šele tik pred smrtjo. Živela je res svetniško, skromno in preprosto, pogostokrat je obiskovala božjo službo, zidala cerkve in kapele, skrbela za jetnike in zanje posredovala. Pred smrtjo je poromala v Sveto deželo in tam ostala dve leti. Hodila je po Gospodovih stopinjah, molila in zidala svetišča. Legenda jo povezuje z najdenjem Jezusovega križa, ko naj bi v prikazni videla kraj, kjer je bil zakopan. Ko so tam kopali, so res našli ostanke treh križev in več žebljev. Sveta Helena je nato te relikvije prinesla v Rim, kjer jih še danes častijo v baziliki svetega križa.

 

spletna stran tednika Družina

V ponedeljek 15. 8. bodo sv. maše:

ob 8.00  uri sv. maša na Ponikvi

ob 10.00 uri procesija in sv. maša v Marija Dobju- Dramlje

Tudi naša bližnja svetišča vabijo in sicer:

– v nedeljo, 14. 8. ob 19.00 na Tinsko;

– v nedeljo 14.8. ob 10.00 Šmarje pri Jelšah, blagoslov prenovljene cerkve ;

– v ponedeljek ob 17.00 k Sv. Roku;

– v torek dopoldne in zvečer k Sv. Roku.

***************************

Dosegljivost na telefon:

– hišni: 03/748-20-25 ali

– GSM 041/625-703; župnik Jožef Planinc

– spletna stran: http://zupnija-ponikva.rkc.si/..

 

Dodatna oznanila za župnijo Ponikva in župnijo Dramlje

 1. nedelja med letom – 14. 8. 2022 št. 33

 

 1. ROMARSKO DOGAJANJE V ŽUPNIJI ŠMARJE PRI JELŠAH

V nedeljo, 14. 8. pa ste lepo vabljeni v župnijo Šmarje pri Jelšah, kjer bo ob 10. uri slovesna sveta maša, pri kateri bo blagoslov obnovitvenih del župnijske cerkve in posvetitev novega oltarja. Slovesnost bo vodil celjski škof, msgr. dr. Maksimiljan Matjaž.

 

 1. Prav tako ste vabljeni k romarskim shodom k sv. Roku. V ponedeljek, 15. 8. ob 17. uri je prvi romarski shod pri sv. Roku. Sveto mašo bo vodil g. Jože Vehovar, župnik župnije Rogaška Slatina.
 2. Na god sv. Roka, v torek, 16. 8. pa so v cerkvi sv. Roka romarske svete maše ob 7., 8., 9., 10. in 18. uri. Osrednja romarska sveta maša bo ob 10. uri, ki jo bo vodil Martin Golob. Lepo in prisrčno vabljeni!

 

 1. Ta teden na Ponikvi ministrirata: Pevec Nik in Pevec Nina
 2. Ta teden v Dramljah ministranta: Ana Korenjak in Gašper Hribernik
 3. Bralci božje besede:

Župnija Dramlje: v nedeljo, 14. 8. 2022, bereta Božjo besedo: Petra Korenjak in Teja Gorjup

v nedeljo, 21. 8. 2022, Branko Marot in Nataša Seničar

Župnija Ponikva: po dogovoru

 

 1. V Dramljah cerkev čistijo, krasijo in po potrebi kosijo okoli cerkve iz  Zaloga.

Čistilkam in urejevalcem okolice cerkve v minulem tednu najlepša hvala.

 

 1. Mesečno darovanje okoli oltarja v župniji Ponikva v mesecu avgustu bo nedeljo, 14. 8. 2022

 

 1. Katehetski svet župnije Dramlje ima srečanje v torek, 23. 8. 2022, po večerni maši v župnišču.

 

 1. Obisk bolnikov: bo v ponedeljek, 29. 8. 2022 na Ponikvi

v torek, 30. 8. 2022 v Dramljah

 

 1. Župnikov dopust je predviden med 1. in 14.9. 2022.

.

 1. Vzemite novo številko Družine.

 

 

 

 

Poimenovanje in pomen praznika Marijinega vnebovzetja

 

 

Pri Slovencih je praznik Marijinega vnebovzetja izredno priljubljen in ima različna imena. Največkrat mu pravimo veliki šmaren, pogosto velika maša, nekoliko redkeje velika gospojnica. Vsa ta in še druga imena hočejo poudariti, da je to eden največjih Marijinih praznikov. Zelo pomenljivo je, da so bile najstarejše cerkve v tistih krajih, kjer se je krščanstvo med Slovence širilo iz Ogleja, vse posvečene Mariji vnebovzeti.

Bogoslužna imena za ta praznik so bila zelo različna. ‘Vnebovzetje’ je bilo sprva zelo redko, kajti kristjani na Vzhodu, kjer se je praznik najprej uveljavil, raje govorijo o Marijinem ‘zaspanju’, ‘preselitvi’ ali ‘odhodu’ Jezusove matere. Vsebina praznovanja pa je od vsega začetka Marijin ‘odhod’ s tega sveta. Misel na smrt je bila pri praznovanju temeljna, vendar pa se ne ustavi pri smrti sami, temveč gre k poveličanju – k zmagoslavnemu Marijinemu vstopu v nebesa in k sredniški vlogi, ki jo Marija poslej izvršuje v nebesih.

 

 

 

Oznanila

Župnija Sv Martina na Ponikvi in župnija Sv. Magdalene v Dramljah                             33/22

Nedelja

 

14.08.2022

20. NEDELJA
MED LETOM
8.00 Dramlje

 

10.00 Ponikva

za žive in pokojne farane

za Darjo Štor 

Ponedeljek

 

15.08.2022

MARIJINO VNEBOVZETJE

Veliki šmaren

8.00 Ponikva

 

 

10.00 Dramlje

Marija Dobje

 

za žive in pokojne farane

 

za Vero Kožuh

za Nežo Slemenšek

Torek

 

16.08.2022

Rok, romar, spokornik 19.00 Dramlje za Jožeta Kincla

za Slavkota Zdolška [S]

Sreda

 

17.08.2022

Hijacint, duhovnik

 

združitev prekm. Slov. z matičnim narodom

8.00 Ponikva za Marijo Korošec

za Marijo Korenjak [S]

Četrtek

 

18.08.2022

Helena (Alenka), cesarica 18.00 Dramlje

19.00 Dramlje

 

 

molitvena ura

za Nežo Slemenšek

za srečno zadnjo uro[S]

Petek

 

19.08.2022

Janez Eudes, duhovnik 18.00 Ponikva

19.00 Ponikva

 

 

 

molitvena ura

za Jožeta Palčnika –  osmina

za Martina Šibala in

Leopolda Šketa [S]

Sobota

 

20.08.2022

Bernard, opat, cerkveni učitelj 19.00 Ponikva

 

 

 

 

za Jožeta Bohorča 1. obl.

za vse žive in rajne člane kluba Večno mladi Šentjur [S–]

Nedelja

 

21.08.2022

21. NEDELJA
MED LETOM
9.00 Dramlje

10.30 Ponikva

 

za Vero Kožuh

za žive in pokojne farane

 

  Razlaga: oznaka [S] – mašo isti dan opravi g. dr. Miran Sajovic, na Ponikvi omenimo spomin;
oznaka [S –] – maša ne bo oprav­ljena tisti dan, pri maši na Ponikvi bo omenjen spomin.