Oznanilo tedna

21. Nedelja Med letom

                 21. avgust 2022       34/22

Božja Beseda: 1. ber.: Iz 66,18-21;
2. ber.: Heb 12,5-7.11-13; ev.: Lk 13,22-30.
 

 

In glej, so zadnji, ki bodo prvi, in so prvi, ki bodo zadnji.«

                            (Lk 13,30).

Monika, Mona, Moni, Monica, goduje 27, avgusta

Mati svetega Avguština

Zavetnica: Velja za zavetnico krščanskih žena in mater; je priprošnjica za rešitev otroških duš; za vzgojo težavnih otrok.

Bila je mati velikega cerkvenega učitelja sv. Avguština. Njen ponos je bil prvorojenec Avguštin. Zgodaj je Avguština poučila o verskih resnicah, on pa je zgodaj zašel na kriva pota; izgubil je vero.  Monika je zelo trpela, molila, jokala in prosila sina, naj se vrne na pravo pot. Zatekla se je k nekemu škofu, ki jo je potolažil: »Pojdi v miru, sin tolikih solza se ne more pogubiti.« Ko je Avguštin sklenil iti v Rim, ki je bil še bolj pokvarjeno mesto kakor Kartagina, ga je mati prosila in rotila, naj ostane. Zastonj! Zlagal se ji je, da bo spremil prijatelja do ladje. Mati je šla z njim. Zlagal se ji je še drugič, češ da ni ugodnega vetra, da ladja ne more odpluti, naj kar gre v Ciprijanovo cerkvico; ob zori jo bo že prišel iskat in ji povedal, kdaj odpluje ladja.

Ponoči se je vkrcal in ladja je odplula proti Rimu. Tihota in veličina morja pa sta Avguština tako prevzeli, da mu je pri srcu postajalo hudo zaradi krutosti do matere. Gledal je proti odmikajoči se afriški obali in v duhu videl mater, kako ga bo čakala, kako bo šla v pristanišče in tam spoznala, da jo je prevaral. Bilo je to leta 384. Monika pa ni strpela doma. Šla je za sinom v Rim in nato v Milano, kamor je šel Avguštin iz Rima. Tam se je dal krstiti. Sam pravi, da je bil pravzaprav krščen z materinimi solzami.. Vsa srečna je govorila: »Kaj naj še delam na zemlji? Le eno je bilo, za kar sem želela živeti: da bi tebe, moj sin, videla krščenega. Zdaj mi je Bog to željo izpolnil.«

  Ob nedeljah vabljeni:

ob 9.00  uri sv. maša v Dramljah

ob 10.30 uri na Ponikvi

 

Nedeljska maša je tudi v soboto zvečer na Ponikvi ob 19.uri

***************************

   Dosegljivost na telefon:

– hišni: 03/748-20-25 ali GSM 041/625-703;

– spletna stran: http://zupnija-ponikva.rkc.si/.

ZA DOBRO VOLJO

:

ZAHVALA – »Gospod doktor, prišel sem samo zato, da se vam iskreno zahvalim,« pravi moški, ki stopi v ordinacijo. – Zdravnik: »Povejte mi, ste vi pacient ali dedič?«

 

 

 

Dodatna oznanila za župnijo Ponikva in župnijo Dramlje

 1. nedelja med letom – 21. 8. 2022 št. 34

 

 1. Naslednjo soboto, 27.8.2022, bo poroka naše faranke Lucije Koražija. Lucija je skavtinja, animatorka in večletna voditeljica skavtskih taborov v Šentjurju ter oratorijev na Ponikvi. Je tudi pevka in organistka.

Lucija prosi farane za pomoč pri pogostitvi s pecivom.

Na obred v cerkev pride 250 – 300 skavtov.

Pecivo bomo zbirali v PETEK 26.8. 2022 po večerni maši in v SOBOTO 27.8. 2022 od 8. do 9. ure v kletnih prostorih župnišča.

 1. Turistično olepševalno društvo Ponikva vabi na koncert pod orehom v nedeljo, 28.8.2022, ob 20. uri na Slomškovem trgu. Nastopata harmonikar in kitarist Marko Hatlak in Erik Čebukli. V primeru slabega vremena bo koncert v OŠ B. Kocena Ponikva. Vstopnina 5 €. Vljudno valjeni.
 2. Ta teden na Ponikvi ministrirata: Dečman Eva in Dečman Zala
 3. Ta teden v Dramljah ministrirata: Urška Korenjak in Metka Korenjak
 4. Bralci božje besede:

Župnija Dramlje: v nedeljo 21. 8. 2022 bereta božjo besedo: Branko Marot in Nataša Seničar

v nedeljo 28. 8. 2022 Maja Bogdanovič in Urška Korenjak

Župnija Ponikva: po dogovoru

 1. V Dramljah cerkev čistijo, krasijo in po potrebi kosijo okoli cerkve farani iz Gruščc in Jazbin.

Čistilkam in urejevalcem okolice cerkve v minulem tednu najlepša hvala.

 1. V torek, 23.8.2022, po večerni maši srečanje katehetskega sveta staršev, v župnišču
 2. Dežurna skupina na Slomškovi rojstni hiši ima srečanje v ponedeljek, 22. 8. 2022 po večerni maši v župnišču. Sledi srečanje s kateheti.

 

 1. Obisk bolnikov: bo v ponedeljek 29. 8. 2022 na Ponikvi

v torek 30. 8. 2022 v Dramljah

 1. Župnikov dopust je predviden med 1. in 14.9. 2022.

 

Vzemite novo številko Družine.

 

Sv. maše: glej drugi list.

Papež Frančišek: Ogenj Jezusove ljubezni razširja srce in dela življenje lepo

»Dragi bratje in sestre, dober dan! V evangeliju današnjega bogoslužja je Jezusov izraz, ki nas zadane in nam zastavlja vprašanja. »S temi besedami je papež Frančišek začel nagovor pred opoldansko molitvijo Angel Gospodov z okna apostolske palače na Trgu sv. Petra na minulo 20. nedeljo med letom.

»Medtem ko je s svojimi učenci na poti, jim reče: »Prišel sem, da vržem ogenj na zemljo, in kako želim, da bi se že razplamtel!« (Lk 12,49). O kakšnem ognju govori? In kakšen pomen imajo te besede za nas danes, ta ogenj, ki ga Jezus prinaša.

Kot vemo, je Jezus prišel na svet prinesti evangelij, to je blagovest ljubezni do Boga do vsakega od nas. Zato nam pravi, da je evangelij kot ogenj, ker gre za sporočilo, ki kadar vdre v zgodovino, začne žgati stara ravnovesja življenja, izziva izhod iz individualizma in izziva zapustitev sebičnost ter izziva prehod iz suženjstva greha in smrti v novo življenje Vstalega Jezusa. Evangelij ne pusti stvari takšnih kot so. Ko je mimohod evangelija in da je ta poslušan in sprejet, stvari ne ostanejo takšne kot so bile. Evangelij izziva k spremembi in vabi k spreobrnjenju. Ne širi lažnega intimističnega miru, ampak prižge nemir, ki nas požene na pot, nas spodbuja, da se odpremo Bogu in bratom. Kot ogenj je, saj ko nas ogreva z Božjo ljubeznijo, hoče hkrati požgati naše sebičnosti, osvetliti temne strani življenja, ki jih imamo vsi, použiti lažne malike, ki nas zasužnjujejo.

Po sledeh svetopisemskih prerokov, pomislimo na Elija in Jeremija, je Jezus vžgan od ognja Božje ljubezni in da bi ta vzplamenel na svetu, se osebno použije tako, da ljubi vse do konca, vse do smrti in to je smrti na križu (prim. Flp 2,8). On je poln Svetega Duha, ki se ga primerja z ognjem in tako z njegovo lučjo in njegovo močjo razkriva usmiljeno obličje Boga in daje polnost vsem, ki se jih ima za izgubljene, podre pregraje odrivanja na rob, ozdravlja rane na telesu in duši, prenavlja vernost, ki je bila skrčena na zunanje običaje. Ogenj je zato, da spreminja, očiščuje.

Kaj torej pomeni nam, vsakemu od nas, zame, za vas, zate ta Jezusova beseda o ognju? Povabi nas, da ponovno oživimo ogenj vere, da ne bi postala nekaj drugotnega ali sredstvo za osebno blagostanje in omogoči, da začnemo reševati izzive življenja in si prizadevati v Cerkvi in družbi.

Za to prosimo Sveto Devico. Ona, ki je sprejela ogenj Svetega Duha, naj posreduje za nas.

 

 

Oznanila

Župnija sv Martina na Ponikvi in župnija sv. M. Magdalene v Dramljah      34/21

 

 

 

 

 

Nedelja

 

21.08.2022

21. NEDELJA
MED LETOM
9.00 Dramlje

 

za Vero Kožuh
10.30 Ponikva

(oklic)

za žive in pokojne

farane

 

Ponedeljek

 

22.08.2022

Devica Marija Kraljica 19.00 Ponikva

 

za Tiliko in Ludvika Esih

za Terezijo, 2 Jakoba  in Tončeka Pisanec [S]

Torek

 

23.08.2022

Roza iz Lime, devica, redovnica

 

dan spom. na žrtve totalitarnih režimov

19.00 Dramlje za Jurija Golčmana, 8. dan

za Marijo Korenjak [S]

Sreda

 

24.08.2022

Natanael (Jernej), apostol 8.00 Ponikva za Jakoba Pisanca

za Elizabeto Vidovič [S]

Četrtek

 

25.08.2022

Ludvik IX. Francoski, kralj 18.00 Dramlje

19.00 Dramlje

molitvena ura

za blagoslov novega šolskega in veroučnega leta

za Martin Plahuta[S]

Petek

 

26.08.2022

Aleksander iz Bergama, mučenec 18.00

19.00 Ponikva

 

molitvena ura

za Mihael  Štor, 8. dan

v čast bl. A. M. Slomšku za zdravje [S–]

Sobota

 

27.08.2022

Monika, mati sv. Avguština 15.00

 

19.00 Ponikva

 

 

za božji blagoslov v zakonu

za družino Vouk in Golob

 za Milana Plevčaka [S-]

Nedelja

 

28.08.2022

22. NEDELJA
MED LETOM
9.00 Dramlje za žive in pokojne

farane

10.30 Ponikva Za Ivanko Golež

Za Rudolfa Križnika

  Razlaga: oznaka [S] – mašo isti dan opravi g. dr. Miran Sajovic, na Ponikvi omenimo spomin;
oznaka [S –] – maša ne bo oprav­ljena tisti dan, pri maši na Ponikvi bo omenjen spomin.