Oznanilo tedna 36

22. Nedelja Med letom

               4. september 2022    36/22

Božja beseda: 1. ber.: Mdr 9,13-18b;
2. ber.: Flm 9b-10.12-17; ev.: Lk 14,25-33.
 

 

Nobeden izmed vas, ki se ne odpove vsemu, kar ima, ne more biti moj učenec.

                            (Lk 14,33).

 

Delaj dobro

 

spletna stran tednika Družina

Človek je nerazumen, nelogičen, egocentričen.

Ni pomembno, ljubi ga.

Če delaš dobro, ti bodo pripisali sebične cilje.

Ni pomembno, delaj dobro.

Če uresničiš vse cilje,
boš naletel na lažne prijatelje
in resnične sovražnike.

Ni pomembno, uresniči jih.

Dobro, ki ga delaš, bo jutri pozabljeno.

Ni pomembno, deljaj dobro.

Poštenost in iskrenost te delata ranljivega.

Ni pomembno, bodi iskren in pošten.

Daj svetu najboljše, kar si in imaš,
in dobil boš brce.

Ni pomembno, daj najboljše, kar si in imaš.

 

                                sv. mati Terezija iz Kalkute

      Ob nedeljah vabljeni:

ob 9.00h sv. maša v Dramljah

ob 10.30h na Ponikvi

Nedeljska sv. maša je tudi v soboto zvečer na Ponikvi ob 19h.

      V četrtek na praznik so maše v Dramljah – Marija Dobje ob 10h, mašo bo vodil msgr. dr. Stanislav   Lipovšek. Na Ponikvi pa bo maša zvečer ob 19 h uri, lepo vabljeni.

     V nedeljo 11. septembra bo ob 10.30 uri na Ponikvi maša pri Sv. Ožbaltu (blagoslov semen), v Dramljah bo maša v Marija Dobju ob 10h, maševal bo msgr. dr. Stanislav   Lipovšek

    Župnikov dopust bo potekal od četrtka 1. in do vključno srede, 14. 09. 2022. V tem času bodo za svete maše, pogrebe in bolnike skrbeli bratje kapucini iz Celja. Dežurna številka telefona: 0590 96 260; Breg 18, Celje.

**************************

Dosegljivost na telefon:– hišni: 03/748-20-25 ali GSM  041/625-703;- spletna stran: http://zupnija-ponikva.rkc.si/

Dodatna oznanila za župnijo Ponikva in župnijo Dramlje

 1. nedelja med letom – 4. 9. 2022 št. 36

 

 1. V četrtek praznujemo praznik Marijinega rojstva, male maše, maša bo v Dramljah – Marija Dobje ob 10.00 uri, maševal bo upokojeni celjski škof msgr. dr. Stanislav

Lipovšek. Na Ponikvi pa bo maša zvečer ob 19.00 uri, lepo vabljeni.

 

 1. Naslednjo nedeljo 11. septembra bo ob 10.30 uri bo na Ponikvi maša pri Svetem

Ožbaltu z blagoslovom semen, ta dan v farni cerkvi na Ponikvi ne bo sv. maše, lepo

vabljeni.

V nedeljo, 11. septembra ne bo v Dramljah sveta maša, ampak v cerkvi Marija Dobje,

ob 10.00 uri. Maševal bo upokojeni celjski škof msgr. dr. Stanislav Lipovšek.

 

 1. Ministranti

Ta teden na Ponikvi ministrirata: Anej Ferlež in Jožef Sovič

Dramljah pa ministrirata: Pia Seničar in Eva Seničar

 

 1. Bralci božje besede:

Župnija Dramlje: v nedeljo 4. 9. 2022 bereta Božjo besedo: Ana Korenjak in Slavica Gorenak; v nedeljo 11. 9. 2022 bereta Božjo besedo: Neža Povalej in Helena Filej

Župnija Ponikva: po dogovoru

 

 1. V Dramljah cerkev čistijo, krasijo in po potrebi kosijo okoli cerkve farani iz Pletovarij.

Čistilkam in urejevalcem okolice cerkve v minulem tednu najlepša hvala.

Na Ponikvi v mesecu septembru čistijo, krasijo cerkev in skrbijo za čistočo v župnišču in skupnih sanitarijah farani iz Ostrožnega.

 

 1. Veroučno leto 2022/2023 na Ponikvi

Vpis v veroučno leto 2022/2023 bo potekal

 od ponedeljka, 19.9. do četrtka, 22. 9. 2022

dopoldan od l0.00 ure do 12.00 ure

popoldan od 14. ure do 17. ure

Verouk se prične v ponedeljek, 26. 9. 2022 po umiku, ki bo znan, ko bo narejen urnik šolskega pouka.

 1. Župnikov dopust poteka od četrtka 1. in do vključno srede, 14. 09. 2022. V tem času bodo za svete maše, pogrebe in bolnike skrbeli bratje kapucini iz Celja. Dežurna številka telefona: 0590 96 260; Breg 18, Celje.

 

 1. MOLITVENI DAN ZA DUHOVNE POKLICE

V soboto, 10. septembra 2022, bo v baziliki Matere Božje v Petrovčah molitveni dan za nove duhovne poklice ter svetost in stanovitnost že poklicanih. »Pridi in popravi mojo Cerkev« je vodilna misel letošnjega molitvenega dne.

Ob 9. uri bo molitve ura, ob 10. uri pa sveta maša, ki jo bo ob somaševanju duhovnikov vodil celjski škof dr. Maksimilijan Matjaž.

Pridite in skupaj z vso škofijo molimo za nove duhovniške poklice. Lepo vabljeni

 

 1. STIČNA MLADIH 2022

Letošnja Stična mladih bo potekala 17. septembra 2022 v cistercijanskem samostanu v Stični. Letošnje geslo je: Izberi vihar (prim. Mt 14,22-33). Z geslom želimo mlade spodbuditi, da stopijo iz cone udobja in izberejo vihar, osebno rast in življenje.
Zbiranje udeležencev se bo začelo ob 9.30 uri. Program se bo zaključil predvidoma ob 21. uri. Vse aktualne informacije v zvezi z izvedbo srečanja so objavljena na spletni strani Stične mladih ter njenih družbenih omrežjih. Prispevek za udeležbo (vstopnica) v predprodaji je 10€, na dan Stične pa 12€.

Program:

 • po 9.30 odprtje vhoda;
 • 00 uvodni program;
 • 00 sveta maša;
 • 30 čas za kosilo, druženje, ogled stojnic;
 • 00 delavnice (1. krog);
 • 30 odmor;
 • 00 delavnice (2. krog);
 • 00 večerja;
 • 30 večerni program;
 • 00 zaključek in odhod domov.

Od 13.00 do 18.00 bo potekal športni turnir v odbojki, nogometu in košarki (odvisno od interesa športnih ekip). Ekipe se lahko prijavijo na spletni strani sticna.net. Ves dan bosta možna adoracija v opatovi kapeli in zakrament svete spovedi v cerkvi.

V kolikor bo dovolj interesa bo župnija Šmarje organizirala avtobusni prevoz v Stično na Stično mladih, zato so čimprej odločite in se prijavite v župniji Šmarje.

Oznanila

Župnija sv Martina na Ponikvi in župnija sv. M. Magdalene v Dramljah

36/22

 

Nedelja

 

04.09.2022

23. NEDELJA
MED LETOM
9.00 Dramlje za Stanislavo in Martina Arha in družino Lubej

10.30 Ponikva za Jurija Zdolšeka (obl.) in starše Zdolšek in sestro Marijo Golež

za Zaliko Hamer in Mihaela Štora [S]

za žive in pokojne farane [JP]

Ponedeljek

 

05.09.2022

Mati Terezija, redovnica, red. ustanoviteljica 19.00 Ponikva za Terezijo Buser

– Ano Otorepec [S]

– za Vido in Robija Murmajerja [JP]

Torek

 

06.09.2022

Zaharija, prerok 19.00 Dramlje za Markota, Konrada, Apolonijo Lenart

– za Janeza Otorepca [S]

– za družino Peterkovič [JP]

Sreda

 

07.09.2022

Marko Križevčan, mučenec 19.00 Ponikva za Marijo Pilpaher in Jurija Pilpaherja

– Francija Košaka [S]

– za Adija Golavška [JP]

Četrtek

 

08.09.2022

Marijino rojstvo
mali šmaren
10.00 Dramlje-Marija Dobje za starše Nežo in Jakoba Kolarja, sestre Milko, Hedviko in Sandro Kolar R. Pilich

19.00 Ponikva za Jožefo in Franca Kovčeta

za Ano Smodej [S]

– za Vladota Rutarja [JP]

Petek

 

09.09.2022

Peter Klaver, jezuit, misijonar 18.00 Ponikva molitvena ura

19.00 Ponikva Darjo Filipšek

– za Srečkota Kovačiča [S]

– za starše in sorodnike [JP]

Sobota

 

10.09.2022

Nikolaj Tolentinski, spokornik 19.00 Ponikva  za Stanislava Strašeka

– za Ivana (Danija) Simona [S]

– za pokojne duhovnike [JP]

Nedelja

 

11.09.2022

24. NEDELJA
MED LETOM
nedelja mladih

začetek tedna mladih

10.00 Dramlje-Marija Dobje za Natašo Sovinc (obl)

10.30 Ponikva za dobrotnike cerkve sv. Ožbalta

– za žive in pokojne farane[JP]

– za Bogomilo (obl.) in Jožeta Fidlerja in za

Mirana Podkrižnika [S]

Razlaga: oznaka [S] – mašo isti dan opravi g. dr. Miran Sajovic, na Ponikvi omenimo spomin;
oznaka [S ] – maša ne bo oprav­ljena tisti dan, pri maši na Ponikvi bo omenjen spomin.

 

 

Pismo škofa Maksimilijana ob začetku novega pastoralnega leta

 

Pogumno in z vero v novo pastoralno leto!

Vera, resnica in ljubezen

 

Dragi duhovniki in Božje ljudstvo celjske škofije, drage katehistinje in katehisti, animatorji in voditelji raznih skupin, dragi starši,

na začetku novega pastoralnega in katehetskega leta bi vas želel spodbuditi, da se kot občestvo naše krajevne Cerkve odpremo Svetemu Duhu in z obnovljenim navdušenjem sprejmemo poslanstvo oznanjevanja vere, vsak v okolju, kjer živi in dela. Prvo leto uvajanja v sinodalno razmišljanje je za nami. Premiki so narejeni. Odpiranje Svetemu Duhu pušča sledove. Okrepimo vezi novega življenja, ki ga Duh plete med nami in se zoperstavimo duhovom malodušja, skepticizma in relativizma, ki dušijo naša okolja.

Papež Frančišek je v svoji prvi okrožnici Luč vere (2013), v kateri ni težko prepoznati »roke« njegovega predhodnika Benedikta XVI., zapisal, da je sodobna ideologija relativizma največja nevarnost tako za družbo kot za Cerkev, tako za življenje kot za vero. Kadar se več ne zastavlja vprašanja po resnici, ki ustvarja nujni okvir za človekovo življenje, zamre človekov spomin in na stežaj je odprta pot vsem vrstam fanatizmov – angelom smrti.

Tudi danes živimo v času, kjer se spreneveda z resnico. Za prepričljivo oznanjevanje Jezusovega evangelija je potrebno vedno znova obnavljati in preverjati svojo predanost Resnici. Resnica namreč osvobaja (Jn 8,32) in samo v njej bomo lahko prepričljivo in z navdušenjem oznanjali vero evangelija. Vera je neločljivo povezana z resnico. Še več, podrejena ji je in izhaja iz nje.

    »Vera brez resnice ne odrešuje, ne daje gotovosti našim korakom in ostaja lepa pravljica, projekcija našega hrepenenja po sreči, nekaj, kar nas zadovolji le toliko, kolikor se hočemo predajati utvaram. Ali pa se skrči na lep občutek, ki tolaži in ogreva, a je podvržena menjavi našega razpoloženja in spremenljivosti časov ter ne more dati trdne stanovitnosti v življenju« (Luč vere, 24).

Vera je stvar celotnega človeka, tako njegovega duha, duševnosti kot telesa. Zato pravi apostol Pavel, da »verujemo s srcem« (Rim 10,10). »Srce je v Svetem pismu središče človeka, kjer so med seboj prepletene vse njegove razsežnosti: telo in duh, notranjost osebe kakor tudi človekova odprtost do sveta in drugih; razum, volja in čustveno življenje. Srce je sposobno držati skupaj te razsežnosti zato, ker je prostor, kjer se odpiramo resnici in ljubezni in dopuščamo, da se nas dotakneta in nas v globini spremenita. Vera spremeni celotnega človeka, kolikor se človek odpre ljubezni« (Luč vere, 26).

Prava vera zato vedno preseneča, vedno vznemirja, ker izziva k večji ljubezni. Vera v Boga Očeta Jezusa Kristusa nikoli ni vzdrževala miru in edinosti za ceno resnice in ljubezni. Vera je samo tisto, kar zmore premagati logiko tega sveta.

Ker je vera zvezana z resnico, ne more biti ujetnica kakršne koli preračunljivosti, ne farizejske, ne herodovske (prim. Mr 8,15). Vera preprosto vidi dlje in globlje, saj razume delovanje Boga, ki je zvest svoji zavezi in svojim obljubam (prim. 1 Kor 1,9) in zmore obuditi od mrtvih (prim Heb 11,19). Samo vera, ki je zvezana z ljubeznijo, lahko prav spozna. »Razumevanje vere se začne tedaj, ko sprejemamo veliko Božjo ljubezen, ki nas notranje preoblikuje in nam podari nove oči, da vidimo stvarnost« (Luč vere, 26).

Dragi bratje in sestre, ne bojmo se stvarnosti, saj je to edini prostor, kjer lahko v tem veku živimo z Bogom. Ne bojmo se Boga, saj nas je vzljubil grešne (prim. Rim 5,6). Ne bojmo se lastne grešnosti, saj nam je Bog podaril Usmiljenega Odrešenika!

 

Maksimilijan, celjski škof