Oznanilo tedna 46

Martinova ned. / svet. dan ubogih

13. november 2022   46/22

Božja Beseda: 1. ber.: Mal 3,19-20a;
2. ber.: 2 Tes 3,7-12; ev.: Lk 21,5-19.

S svojo stanovitnostjo si boste pridobili svoje življenje.

(Lk 21,19)

Sv. Elizabeta ogrska, redovnica

Zgodba njenega življenja se bere kakor napet pustolovski roman, saj je morala v svojem kratkem življenju marsikaj prestati, še največ zasmeho­vanja, poniževanja in celo pregnanstvo. Največja pustolovščina pa je bilo prav gotovo njeno bogoljubno življenje in dobrota njenega srca. Znana je namreč kot velika dobrotnica in zavetnica ubogih, lačnih in odrinjenih. Vse svoje ogromno imetje je razdala njim, zgradila bolnišnico in v njej stregla bolnikom, na svojem gradu pa dnevno prehranjevala na stotine ljudi. Po moževi smrti in preganjanju se je odrekla blišču in živela skrajno siromašno življenje. Že dan po pogrebu (19. novembra 1231) so se začeli na njenem grobu dogajati čudeži, zato jo je papež komaj štiri leta po smrti razglasil za svetnico.

»Ljuba gospa, nikar mi ne zamerite. Glejte, tu pred menoj stoji usmiljeni, sladki in ljubeznivi Zveličar z bodečim trnjem kronan. Moja krona bi ga zasmehovala, če bi mu tako ošabna z biseri, zlatom in dragimi kamni stala pred njim« (tašči, ki jo sili, da v cerkvi nosi krono).

»O, Gospod, ne morem se ti dovolj zahvaliti, ker mi dopuščaš te uboge ljudi, tvoje najljubše prijatelje, sprejemati in oskrbovati.«

»Vse mi je vzeto, ne preostane mi nič drugega kakor molitev v Bogu.«

»Vse, kar imam, je že dolgo lastnina ubogih. Razdelite torej, kar še ostane, mednje, razen moje slabe halje, v kateri me pokopljite. Oporoke ne delam, ker nimam drugega dediča kakor Kristusa.«

Goduje: 17. novembra.

ob 9.00h sv. maša v Dramljah

ob 10.30h na Ponikvi

Danes je Martinova nedelja, za župnijo Ponikva lepa nedelja

***************************

– hišni: 03/748-20-25 ali

– GSM  041/625-703

– spletna stran: http://zupnija-ponikva.rkc.si/

Dodatna oznanila za župnijo Ponikva in Dramlje

1. nedelja med letom – Martinova in svetovni dan ubogih – 13. 11. 2022 št. 46

1. Ponikva: Hvala vsem za pripravo farnega praznika sv. Martina: za čiščenje cerkve in župnišča, okrasitev cerkve s kitami in cvetjem, zboroma z organistkinjima za bogoslužno sodelovanje, postavitev mlaja z napisom, hvala za pripravo pogostitve pred cerkvijo s pecivom in mladim vinom.  Vsem skupaj želim lepo praznovanje praznika sv. Martina.

1. Dramlje: Župnijska Karitas Dramlje, ki je bila že pred časom ustanovljena, je v nedeljo, 13. 11. 2022 s prejemom štampiljke pričela z javnim delovanje. Želimo ji vztrajnosti pri karitativnem delu.

1. Ponikva: V torek, 15. 11. 2022 bo ob 19.00 uri 2. redna seja ŽPS v novi sestavi.

1. Ponikva: V sredo,16. 11. 2022 bo ob 18.30 uri delovno srečanje župnijske Karitas Ponikva.

1. Ministranti:

Župnija Ponikva: Filip Madžarič in Tilen Gobec

Župnija Dramlje Tilen in Teja Filej

1. Bralci božje besede: Župnija Dramlje: v nedeljo, 13. 11. Mira Repnik Šuštar, v nedeljo, 20. 11. Petra Dobnik in Kaja Sovinc.

Župnija Ponikva: po dogovoru.

1. Čiščenje: V Dramljah cerkev čistijo, krasijo in po potrebi kosijo okoli cerkve farani iz vasi Grušče in Jazbine. Čistilkam in urejevalcem okolice cerkve v minulem tednu najlepša hvala.

Na Ponikvi v mesecu novembru čistijo, krasijo cerkev in skrbijo za čistočo v župnišču in skupnih sanitarijah farani in faranke iz Okroga in Ponkvica.

1. Pevske vaje: Ob petkih ima otroški pevski zbor župnije Ponikva ob 17.00 uri pevske vaje. Tudi odrasli pevci, stari in novi vabljeni k ponovni poživitvi zbora.

1. Manjša sveča, za sočloveka sreča

Z nakupom posebne sveče Karitas in/ali papirnate lučke skrbite za okolje, darujete za dobrodelne programe in ohranjate spomin na vaše rajne. Sveče Karitas in simbolne svečke bodo na voljo zadaj ob vhodu v cerkev. Zanje prispevate določen prostovoljni dar. Minljive sveče in cvetje naj zamenja naš dar za ljudi, ki so potrebni naše pomoči.

1. Tisk: Prispela je nova številka Družine, Ognjišče za mesec November, Družinska pratika za leto 2023, stane 6,90 €; Marijanski koledar 2023, stane 3,00 €; Vincencijev koledar-prostovoljni dar.

Sv. Martin Tourski je bil konjeniški častnik v Galiji (zdajšnja Francija), pozneje pa je postal škof. Ker je bil skromen in dobrega srca, so ga imeli ljudje radi in kmalu so okrog njegovega življenja spletali legende. Najbolj znana je zgodba, po kateri naj bi pozimi srečal berača. Ker ni imel nič drugega, kar bi mu lahko podaril, je prerezal na pol svoj topli vojaški plašč in ga polovico dal beraču, da ta ne bi zmrznil.

Pozneje so ga izvolili za škofa. Legenda pripoveduje, da je v svoji skromnosti zavrnil škofovsko mesto in se skril med gosi, ki pa so ga izdale z gaganjem.

Tudi po tem, ko je sprejel mesto škofa, je ostal neizmerno skromen in znan zlasti po svojem zavzemanju za reveže. Po njegovi smrti so ga ljudje začeli častiti kot svetnika.

13.11.2022

Martinova nedelja

svetovni dan ubogih

začetek tedna zaporov

9.00 Dramlje za Nikol, Cecilijo, Bernarda, brate in sestre Dominkovič

za Marijo Filej obl. in 2 Franca

10.30 Ponikva za farane žive in pokojne

za Slavkota Golež

za Štefanjo Bučer

– za  Jožeta Palčnika [S]

Nikolaj Tavelić, mučenec 18.00 Ponikva za Dragota in Stanislavo Kovač 1. obl.

– za Renato Elisabeth Sovec [S]

9.00 Dramlje za žive in pokojne farane

10.30 Ponikva za Darjo Štor

– za Viktorja Kraševca  [S]

Pesem grešnika k Devici Mariji, pribežališču grešnikov:    7. K tebi, Mati, se obrnem, /
k tebi dete pribežim, / tebi mile solze utrnem, / tebi dušo izročim.