Oznanilo tedna 47

Jezus Kristus,
Kralj vesoljstva

              20. november 2022   47/22

Božja Beseda: 1. ber.: 2 Sam 5,1-3;
2. ber.: Kol 1,12-20; ev.: Lk 23,35-43.
 

In govoril je: ‘Jezus, spomni se me, ko prideš v svoje

 kraljestvo!’

(Lk 23,42)

Darovanje Device Marije

 

Apokrifni spis, imenovan Jakobov protoevan­gelij, ki je nastal med letoma 130 in 140 po Kristusu, govori o Mariji takole: ko je Marija dopolnila tri leta, sta jo starša Joahim in Ana pripeljala v tempelj, da bi izpolnila zaobljubo, ki sta jo bila naredila v času pred Marijinim rojstvom. Joahim in Ana sta bila namreč dolgo časa brez otrok, tako da bi jih, naravno gledano, sploh ne mogla več imeti. Podobno kot Ana, mati preroka Samuela, o kateri beremo v Prvi knjigi kraljev, je tudi Joahimova žena goreče molila, da bi dobila otroka; obenem pa se je zaobljubila, da ga bo darovala službi v templju. Molitev je bila uslišana in zdaj je bila obljuba izpolnjena. Po izročilu, na katero se sklicuje Jakobov protoevangelij, so tempeljski prostori postali Marijino prebivališče vse do dneva njene zaroke s sv. Jožefom.

Povod za Marijin praznik 21. novembra je bila posvetitev bazilike Svete Marije Nove v Jeruzalemu 21. novembra leta 543. To je bila svoj čas ena najlepših cerkva v Jeruzalemu in stala je v bližini razvalin jeruzalemskega templja. V dušah jeruzalemskih vernikov in romarjev, ki so to veličastno baziliko obiskovali, je to obujalo spomin na nekatere zgoraj omenjene prizore, opisane v Jakobovem protoevangeliju. To je polagoma privedlo do tega, da so se 21. novembra vsako leto ob praznovanju obletnice posvetitve te cerkve spominjali tudi Marijinega darovanja v templju. Sčasoma se je spomin posvetitve bazilike spremenil v praznik Marijinega darovanja.

 

God: 21. novembra.

 

spletna stran tednika Družina

   Ob nedeljah vabljeni:

ob 9.00h sv. maša v Dramljah

ob 10.30h na Ponikvi

Nedeljska sv. maša je tudi v soboto zvečer na Ponikvi ob 18h.

 

V ponedeljek, 5. decembra bo ob 18.00 uri v župnijski cerkvi na Ponikvi praznovanje prihoda sv. Miklavža. Več preberi v dodatnih oznanilih.

 

***************************

  Dosegljivost na telefon:

– hišni: 03/748-20-25 ali

– GSM  041/625-703

– spletna stran: http://zupnija-ponikva.rkc.si/

 

 

 

Dodatna oznanila za župnijo Ponikva in Dramlje

Kristus Kralj vesoljstva – 20. 11. 2022 št. 47

 

 1. Zahvala: Hvala vsem za pripravo farnega praznika sv. Martina: za čiščenje cerkve in župnišča, okrasitev cerkve s kitami in cvetjem, zboroma z organistkinjima za bogoslužno sodelovanje, postavitev mlaja z napisom, hvala za pripravo pogostitve pred cerkvijo s pecivom in mladim vinom.  Hvala vsem za pripravo praznika umestitve župnike.

 

 1. Adventni venci. V soboto, 26. 11 in v nedeljo, 27. 11.2022 bo pri sv. maši na Ponikvi in v Dramljah blagoslov adventnih vencev in adventnih znamenj. Prinesite jih k blagoslovu.

 

 1. Novost novi film o bl. A. M. Slomšku: V soboto, 26. decembra, na Slomškov rojstni dan, bo v Celju, v kino dvorani Cineplexx Celje, ob 19.30 uri premiera celovečernega  filma o blaženem Antonu Martinu Slomšku z naslovom:  Srečen bo čas.

Obvezna predhodna rezervacija kart in vse informacije na povezavi: https://www.siposh.com/

 

 1. Slomškovo bralno priznanje /SBP/: V soboto, 26. 11. 2022, bo prvo srečanje bralcev za SBP. Srečanje bo ob 9.00 uri v župnišču na Ponikvi. Potekalo bo dvakrat na mesec po eno uro pod vodstvom mentorice Irene Zevnik. Lepo vabljeni vsi stari in novi člani.

 

 1. Ponikva: V soboto 3. 12. 2022  bo v župnijski  cerkvi na Ponikva po večerni sv. maši predstavitev misijonskega projekta Kenija 2022. Nekaj mladih prostovoljcev programa POTA, ki deluje pod okriljem Katoliške mladine, je letos poleti odšlo v Kenijo. Tam so s prostovoljnim delom in zbranimi sredstvi župnije Ponikva pomagali tamkajšnjim ljudem.

 

 1. Ponikva: V ponedeljek, 21. 11. 2022 bo ob 19.00 uri 1. redna seja ŽGS in Ključarjev v novi sestavi.

 

 1. Romanje sodelavcev Karitas na Ponikvo »Skupaj delajmo za dobro«: V sredo, 23. novembra bo na Ponikvi vseslovensko srečanje sodelavcev Karitas. Do 11:30 zbiranje, ob 11:30 molitvena ura. Ob 12:00 sveta maša, ki jo vodi msgr. Alojzij Cvikl, predsednik Slovenske Karitas.

Gospodinje ste naprošene za kruh, slano in drugo pecivo, potico in kar je še primerno za pogostitev romarjev pred sv. mašo in po maši. Dobrote za pogostitev prinesite v torek, 22. 11. med 16.00 in 19.00 uro v župnišče. V sredo zjutraj se pripravi za delitev.  Sodelujte pri strežbi.

 

 1. Ministranti:

Župnija Ponikva: Jožef Sovič in Laura Vrečko

Župnija Dramlje Luka in Matija Lavbič

 

 1. Bralci božje besede: Župnija Dramlje: v nedeljo, 20. 11. 2022 Petra Dobnik in Kaja Sovinc, v nedeljo, 27.11.2022 Teja Gorjup in Petra Korenjak

Župnija Ponikva: po dogovoru.

 

 1. Čiščenje: V Dramljah cerkev čistijo, krasijo in po potrebi kosijo okoli cerkve farani iz vasi Šedina in Vodule. Čistilkam in urejevalcem okolice cerkve v minulem tednu najlepša hvala.

Na Ponikvi v mesecu novembru čistijo, krasijo cerkev in skrbijo za čistočo v župnišču in skupnih sanitarijah farani in faranke iz Okroga in Ponkvica. V decembru Uniše in Zg. Selce.

 

 1. Pevske vaje: Ob petkih ima otroški pevski zbor župnije Ponikva ob 17.00 uri pevske vaje. Tudi odrasli pevci, stari in novi vabljeni k ponovni poživitvi zbora.

 

 1. Manjša sveča, za sočloveka sreča

Z nakupom posebne sveče Karitas in/ali papirnate lučke skrbite za okolje, darujete za dobrodelne programe in ohranjate spomin na vaše rajne. Sveče Karitas in simbolne svečke bodo na voljo zadaj ob vhodu v cerkev. Zanje prispevate določen prostovoljni dar. Minljive sveče in cvetje naj zamenja naš dar za ljudi, ki so potrebni naše pomoči.

 

 1. Miklavževanje na Ponikvi: V ponedeljek, 5. decembra bo ob 18.00 uri v župnijski cerkvi praznovanje prihoda sv. Miklavža. Miklavževa znamka stane 12,00 €. Znamko bo moč dobiti v soboto, 26. 11 in v nedeljo, 27. 11.2022 po sveti maši v župnišču. V ponedeljek, 28. in v torek, 29. 11.2022 pa med 16.00 in 17.00 uro. Po tem datumu ne bo več na voljo.

 

 1. Tisk: Prispela je nova številka Družine, Ognjišče za mesec November, Družinska pratika za leto 2023, stane 6,90 €; Marijanski koledar 2023, stane 3,00 €; Vincencijev koledar-prostovoljni dar, Adventni koledar.

 

 

 

Oznanila

ŽUPNIJA SV. MARTINA NA PONIKVI IN ŽUPNIJE SV. M. MAGDALENE V DRAMLJAH

47/22

 

 

Nedelja

 

20.11.2022

KRISTUS KRALJ VESOLJSTVA

sklep tedna zaporov

začetek tedna Karitas

    9.00 Dramlje za žive in pokojne farane

10.30 Ponikva za Darjo Štor

       – za Viktorja Kraševca  [S]

Ponedeljek

 

21.11.2022

Darovanje Device Marije 18.00 Ponikva za Elizabeto Vidovič in Francija Smešnika

       – za Alojza Zdolška, Slavkota Zdolška 2. obl. in Kocelove [S]

Torek

 

22.11.2022

Cecilija (Cilka), devica in mučenka 18.00 Dramlje za Marijo Oprčkal, za 30.dan

       –  za z Cecilijo In Avgusta Gaber [S]

Sreda

 

23.11.2022

Klemen I., papež

 

romanje sod. Karitas

dan Rudolfa Maistra

  12.00 Ponikva za žive in pokojne sodelavce Karitas

       – za  Mihaela Štora

       – za Martina Plahuta [S]

Četrtek

 

24.11.2022

Andrej Dung-Lac, duhovnik, in drugi vietnamski mučenci 17.00 Dramlje molitvena ura

18.00 Dramlje za Danico Novak, 30. dan

       –  za Vero Kožuh [S]

Petek

 

25.11.2022

Katarina Aleksandrijska, mučenka 17.00 Ponikva molitvena ura

18.00 Ponikva za Jakoba Đura

       –  za srečen porod in za zdravje obeh na čast Bl. A.M. Slomšku [S]

Sobota

 

26.11.2022

Obl. posvetitve celjske stolnice

 

222 let. rojstva AMS

18.00 Ponikva za Marijo Mohar 8. dan

       – za  Ivanko Golež [S]

Nedelja

 

27.11.2022

1. ADVENTNA NEDELJA

 

nedelja KARITAS

  9.00 Dramlje za Stanislava Horvata

        za  Ivana, Anastazijo, brate in                 

              sestre Čibarić [S]

10.30 Ponikva za žive in pokojne farane

 
Razlaga: oznaka [S] – mašo isti dan opravi g. dr. Miran Sajovic, na Ponikvi ali Dramljah omenimo spomin; oznaka [S ] – maša ne bo oprav­ljena tisti dan.

 

Pesem grešnika k Devici Mariji, pribežališču grešnikov:    8. Pomočnica krščenikov, /
primi me za roko zdaj; / pribežal’šče spokornikov, / pelji me k Bogu nazaj!

 

Anton Martin Slomšek