Oznanilo tedna 39 – MT – 25. nedelja med letom

Božja Beseda: 1. ber.: Iz 55,6-9;
2. ber.: Flp 1,20c-24.27; ev.: Mt 20,1-16a.


 

BESEDA ŽIVEGA BOGA

»Tudi tem je rekel: ›Pojdite tudi vi v vinograd, in kar je prav, vam bom dal‹« (Mt 20,4)

 


ŽUPNIJA SV. MARTINA NA PONIKVI IN ŽUPNIJE SV. M. MAGDALENE V DRAMLJAH

Nedelja

24.09.2023

25. NEDELJA MED LETOM

blaženi Anton Martin Slomšek

  9.00 Dramlje za Stanislavo in Martina Arh in dru. Lubej

10.30 Ponikva za Dragico in Danijela Planinc

       – za Marijo in Jurija Pilpaherja [JL]

Ponedeljek

25.09.2023

Sergij Radoneški, menih 19.00 Ponikva za Darjo Štor

       –  za Martina Laubiča [S]

Torek

26.09.2023

Kozma in Damijan, mučenca 19.00 Dramlje za Alojza Frica, 8. dan

       –  za Jožefo Lavbič [S]

Sreda

27.09.2023

Vincencij Pavelski, duhovnik, ust. lazaristov 19.00 Ponikva za Štefana Drameta

       –  za Viktorja Kraševca [S]

Četrtek

28.09.2023

Venčeslav (Vaclav), mučenec 19.00 Dramlje za Mirkota Verbiča

       –  za Martina Sivka [S]

Petek

29.09.2023

Mihael, Gabrijel, Rafael, nadangeli 19.00 Ponikva za Kristino, Franca in Ireno Hrovatič

       –  za Antona Gorjanca [S]

Sobota

 30.09.2023

Hieronim, duhovnik
in cerkveni učitelj
kvatrna sobota
19.00 Ponikva za Frančiško Černoša obl. in rodbino

       –  za Janeza Otorepca 2. obl. [S]

Nedelja

01.10.2023

26. NEDELJA
MED LETOM
rožnovenska nedeljazačetek tedna za življenje
  9.00 Dramlje za Konrada, Mirkota, Apolonijo Lenart

10.30 Ponikva za Mihaela Zapuška

       –  za Mihaela, Marijo, Milana Ferleža [JL]

Razlaga: oznaka [S] – mašo isti dan opravi g. dr. Miran Sajovic, oznaka [JL] – mašo daruje Janez Lesnika, na Ponikvi ali Dramljah omenimo spomin.

Prav pridni otroci vse zvesto storijo, / naj ravno starejši pr’ njih ne stojijo.

Anton Martin Slomšek


Misel tedna, Sergij Radoneški, menih

Rodil se je pred letom 1319 in pri krstu dobil ime Jernej. Iz male kneževine Rostova so se starši preselili bliže k Moskvi, v Radoneš. Ko mu je bilo dvajset let, je odšel v divjo samoto. Boj je bil težak, skušnjave in preskušnje hude. V Jernejevo samoto je včasih prišel star menih duhovnik z imenom Mitrofan, ki je za puščavnika opravil bogoslužje. Ob nekem takem obisku je duhovnik oblekel mladega puščavnika v meniško haljo in mu dal ime Sergij.

Življenje v samoti ni bilo lahko. Poletje je bilo še kar znosno, toda dolgi zimski meseci s hudim mrazom in z visokim snegom, z lakoto in nevarnostmi pred zvermi, zlasti volkovi, so bili zanj huda preizkušnja. Večkrat sta ga obdajala strah in groza. Temu se je pridružil še dvom o poklicu. V nekaj letih boja s samim seboj, z notranjimi preizkušnjami in boja z naravo se je puščavnik utrdil in dozorel. Ljudje so ga pričeli obiskovati, toda nerad je prevzemal duhovno vodstvo prišlekov. Kljub temu je počasi nastala okoli lesene cerkvice meniška naselbina.

Sergija so pozneje posvetili v duhovnika in ga imenovali za predstojnika. Opat Sergij je bil vsem bratom zgled v molitvi, v ljubezni do knjig, ki jih je dal mnogo prepisati, in v delu. Sekal je drevje, pripravljal drva, mesil in pekel kruh. Radoneški opat je imel čedalje večji vpliv na vse plasti moskovske družbe. Že s svojo pojavo je vlival ljudem krščansko veselje in zaupanje. Neki poročevalec piše: »Posebno zdaj se moramo zahvaliti Bogu za vse, ko nam je v naši deželi, v naših severnih krajih, v naših dneh, v zadnjih časih in letih podaril takega duhovnega vodnika.« Umrl je leta 1392.

Goduje: 25. septembra. spletna stran tednika Družina

 


Dodatna oznanila za župniji Dramlje in Ponikva

 1. Pred nami je prva nedelja v mesecu oktobru, ko ste povabljeni k darovanju okoli oltarja. V Dramljah za Marija Dobje, na Ponikvi za prenovo župnišča. Hvala za vaše darove.

 

 1. Veroučno leto 2023/2024 na Ponikvi:
 • Verouk se prične v ponedeljek, 25. septembra.
 • Pri prvi veroučni uri bo od 4. razreda dalje priprava na spoved  in sveta spoved.
 • Liturgični listki se bodo odslej ponovno delili pred daritvenim oltarjem.
 • Naknadni vpis bo v ponedeljek, 25. 9. med 15. in 16.00 uro.

 

 1. Srečanje zakonskih parov: V nedeljo, 27. avgusta je bilo srečanje zakonskih jubilantov. Zbralo se je 16 zakonskih parov med 15.-55. obletnico poroke iz župnije Ponikva in Dramelj. Po sveti maši, pri kateri so jubilanti obnovili svojo zakonsko obljubo, je potekalo še družabno srečanje v dvorani župnišča. Hvala vsem, ki ste pripravili srečanje in pri njem sodelovali.

 

 1. Slomškova nedelja: Osrednja slovesnost Slomškove nedelje je danes, 24. septembra 2023, v Zavodu A. M. Slomška, Vrbanska c. 30, Maribor. Praznovanje poteka pod geslom Šola vesela. Ob 15.00 bo molitvena ura in nato, ob 16.00 somaševanje škofov in duhovnikov. Somaševanje bo vodil ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore. Prisrčno vabilo na osrednjo slovesnost velja vsem, zaradi aktualnosti letošnje teme, pa še posebej staršem šoloobveznih otrok (članom zakonskih skupin), cerkvenim pevcem, članom ŽPS in ŽGS. Dobrodošli!

5. Vincencijev Koledar: v Društvu prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote, so tudi letos pripravili Vincencijev koledar. Odločili so se, da bodo polovico zbranih sredstev akcije Vincencijev koledar namenili odpravi posledic poplav in neurij. Druga polovica pa dokončanju hiše za mlade. Koledar boste lahko dobili v nedeljo, 1. oktobra po sveti maši.

 

 1. Vse slovensko srečanje delavcev v kmetijstvu: V nedeljo, 8. oktobra bo na Ponikvi potekalo 20. jubilejno srečanje kmetovalcev, kmetovalk in delavcev v kmetijstvu. Ob 12.00 bo sveta maša, ki jo bo vodil upok. nadškof Marjan Turnšek. Po maši bo sledilo druženje na Slomu s kulturnim programom in pogostitvijo. Toplo vabljeni vsi, ki imate opraviti z delom na zemlji.

 

 1. Marija Dobje: V četrtek, 21. septembra je delavna ekipa 24. mož in dveh žena med 8. in 13.00 razdrla delovni oder v ladji cerkve. V prezbiteriju pa oder preuredili še za zadnje dela pri obnovi poslikave. Dan poprej se je še opravilo čiščenje vseh pohodnih površin delovnih odrov, da se je pri razdiranju odra manj prašilo. Hvala vse, ki ste kljub domačim delom, prišli in sodelovali pri razdiranju in pospravljanju odrov. Delo popotresne prenove cerkve se tako počasi približuje zaključku. Po odstranitvi odra v prezbiteriju sledi generalno čiščenje cerkve in ponovna namestitev klopi, ki so bile sedaj odmaknjene. To delo nas čaka v mesecu oktobru, da cerkev pripravimo za ponovno obhajanje bogoslužja na zahvalno nedeljo, 5. novembra. Tako bomo z zahvalno sv. mašo zaključili devetmesečno popotresno obnovo Marijine cerkve.

Za dokončno poravnavo opravljanega dela pa bomo potrebovali še dobrih 20.000,00 €. Hvala vsem, ki ste že doslej namenili svoj dar in hvala vsem, ki še to nameravate storiti.

 

 1. Ministranti med tednom in v nedeljo: Ponikva: 10. 10. 2023 Tjaš Salobir in Ema Koražija. Dramlje: 1.10. 2023 Gal Zvonar, Tilen Lovro in Teja Filej.

 

 1. Bralci božje besede: Dramlje: v nedeljo, 1.10. Neža Povalej in Helena Filej. Ponikva: po dogovoru.

 

 1. Čiščenje in košnja okoli cerkve: Damlje iz vasi Razbor. Hvala vsem za čiščenje in košnjo v minulem tednu.

Na Ponikvi v oktobru čisti cerkev in sanitarne prostore vas Ostrožno. Hvala Zg. Ponikvi za čiščenje in krašenje v septembru.

 

 1. Prenova župnišča na Ponikvi: Pisarna in mala učilnica sta bili v minulem tednu polakirani. Oba prostora bosta do nadaljnjega namenjena za verouk, dokler ne uredimo še velike učilnice. Začeli smo tudi s prenovo dveh prostorov v nadstropju in v nadaljevanju še prenovo stopnišča.

Z lastnim delom imamo možnost znižati stroške obnove za 3-4 tisoč €. Za to delo, ki ni zahtevno, potrebujemo 12 delavcev. Delali bi med 18.00 in 21.00 uro v ponedeljek, 25. in po potrebi še v torek, 26. septembra. Potem z delom nadaljujejo zidarji. Zgledujte se po župniji Dramlje. V zaključni fazi bo prenovljeno celotno pritličje in del nadstropja.

 

 1. Blagoslov torb: Blagoslov šolskih torb in učnih pripomočkov bo na Slomškovo nedeljo, 24. septembra. V Dramljah ob 9.00. Na Ponikvi v soboto pri večerni maši ob 19.00 in v nedeljo ob 10.30 uri. Otroci prinesti svoje torbe k blagoslovu.

Ob nedeljah vabljeni:

ob 9.00h sv. maša v Dramljah; ob 10.30h na Ponikvi.

Nedeljska sv. maša je tudi v soboto zvečer na Ponikvi ob 19h.

 


Dosegljivost:

župniki: Jožef Planinc

GSM: 041/625-703

E-naslov: zupnija.ponikva@rkc.si

E-naslov: jozef.planinc@siol.net

Spletna stran:

Ponikva: http://zupnija-ponikva.rkc.si/

Dramlje: https://zupnijadramlje.si

ŽUPNIJA DRAMLJE: NKB Mb

TRR SI56 0400 1004 6530 113

TRR račun za Karitas Dramlje:

TRR SI56 0400 0027 7364 166

ŽUPNIJA PONIKVA: NKB Mb

TRR SI56 0400 0027 7364 554

TRR račun za Karitas Ponikva:

TRR SI56 0400 0027 7365 039