Oznanilo tedna 28 – MT – 14. nedelja med letom

 

Božja Beseda: 1. ber.: Zah 9,9-10;
2. ber.: Rim 8,9.11-13; ev.: Mt 11,25-30.

 

Beseda živega boga

Pridite k meni vsi, ki ste utrujeni in obteženi, in jaz vam bom dal počitek. (Mt 11,28).

ŽUPNIJA SV. MARTINA NA PONIKVI IN ŽUPNIJE SV. M. MAGDALENE V DRAMLJAH 28/23

 

Nedelja

 09.07.2023

14. NEDELJA
MED LETOM
  9.00  Dramlje za Karla Jošta in Heleno Kamenšek

10.30  Ponikva za Stanislavo Kovač

       –  za žive in pokojne farane [žpk]

Ponedeljek

10.07.2023

Amalija (Alma), redovnica 19.00 Ponikva za Franca Svetelška [S]

       –  za Zalešanove in rod. Korenjak [žpk]

Torek

11.07.2023

Benedikt, opat, zavetnik Evrope 19.00 Dramlje za Ivanko Vodušek [S]

       –  za Ano Zemljak, 30. dan [žpk]

Sreda

12.07.2023

Mohor, škof in Fortunat, diakon, mučenca 19.00 Ponikva za Jožeta Laha in starše Romih [S]

       –  za Antona Medveda [žpk]

Četrtek

13.07.2023

Henrik (Hinko) II., cesar Doma ni svete maše

       –  za dobrotnike počitniškega programa Oratorij

Petek

14.07.2023

Kamil de Lellis,
duhovnik,
red. ustanovitelj
Doma ni svete maše

       –  v zahvalo za prejete dobrote

Sobota

 15.07.2023

Bonaventura, škof in c. učitelj 19.00 Ponikva za Stankota in Martino Ogrizek ter Potočnikove
Nedelja

16.07.2023

15. NEDELJA
MED LETOM
  9.00 Dramlje za Franca Lavbiča

10.30 Ponikva za Martina Šibala

Razlaga: oznaka [S] – mašo isti dan opravi g. dr. Miran Sajovic, oznaka [žpk] – mašo daruje g. župnik Jožef Planinc v Ankaranu, na Ponikvi ali Dramljah omenimo spomin.

 

Vse je Božja roka prav storila; / naša pamet nje ne bo učila. Anton Martin Slomšek

 

Misel tedna – Sv. Amalija (Alma, Ljubica), redovnica

Na isti dan pravzaprav slavimo dve redovnici z imenom Amalija. Umrli sta na isti dan, vendar ne v istem letu. Ime Amalija pomeni v stari nemščini »zaščitnica del«. Starejša Amalija, znana tudi pod imenom Amalberga, je živela v 7. stoletju. Bila je frankovskega kraljevega rodu in se je poročila z lotaringijskim vojvodom Witgerjem, pobožnim in krepostnim možem. V zakonu je rodila več otrok, med drugim sinove Emeberta, Godulo in Reinalda. Vse tri časti Cerkev kot svetnike. Zakonca sta sklenila, da gresta v samostan. Amalija je preživela moža. Živela je zelo spokorno, opravljala dela usmiljenja in se pripravljala na smrt. Umrla naj bi okoli leta 690 in je pokopana blizu Bruslja.

Druga Amalija naj bi bila devica in redovnica. Zanesljivo vemo le to, da je živela v 8. stoletju in da je bila pokopana v kraju severno od Lütticha, kasneje pa so jo prenesli v zahodnobelgijsko mesto Gent. Njen prvi življenjepis je nastal pred letom 817, drugi pa v 11. stoletju.

To svetnico slikajo z odprto knjigo in palmovo vejo v roki, z ribami in divjimi gosmi zraven sebe. Tudi ona je bila kraljevega frankovskega rodu in sorodnica kralja Pipina. Zasnubil naj bi jo Karel Martell, ker je bila zelo lepa. Vendar se mu je skrila, ker je zaobljubila devištvo. Ko jo je knez odkril, jo je s tako strastjo potegnil k sebi, da ji je zlomil roko in izpahnil ramo. Vendar je bila devica takoj čudežno ozdravljena. Ker je odklonila kneza, jo upodabljajo tudi kot stoječo na kro­nanem vladarju. Potem je šla v samostan benedik­tink, kjer je živela strogo in spokorno do smrti v letu 772. Priporočajo se ji bolniki z bolečinami v rokah. Časte jo zlasti na Nizozemskem in v Belgiji

Goduje: 10. julija. spletna stran tednika Družina

 

Dodatna oznanila za župniji Dramlje in Ponikva

 1. Darovanje: V nedeljo, 2. julija darovali v Dramljah za cerkev v Marija Dobju 1.165,50 €. Na Ponikvi za prenovo župnišča je bilo darovano 539,50. Hvala vsem darovalcem.

 

 1. Oratorij 2023 na Ponikvi je potekal med 26. in 30. junijem. Udeležilo se ga je 59 otrok in 16. animatorjev. Program je v zadovoljstvo vseh potekal ob lepem vremenu. V sredo so se podali na peš pohod v Dramlje in nazaj. Hvala gospe Danici, ki je pripravila topel obrok.  Hvala tudi gospodinji Mariji, ki je na Ponikvi skrbela za tople obroke. Hvala delovne ekipi pod vodstvo Sare  Koražija, ki so pripravili iz  vodili oratorijsko dogajanje.

 

 1. Počitnikovanje v Ankaranu 2023: V ponedeljek, 3. julija je odšla v Ankaran prva skupina 62 udeležencev. Program je potekal ob zelo lepem vremenu in v veliko veselje otrok.

V nedeljo, 9. julija odide nova skupina 69 udeležencev in s e vrne v petek, 9.julija,

 

 1. Župnijska pisarna: v času počitnikovanja v Ankaranu je župnijska pisarna zaprta. Za pogrebe in bolnike kličite na tel. številko: (0039 331 99 71 794) ali  e-mail miran.sajovic@gmail.com

V četrtek, 13. in v petek, 14. julija pa v župnijo Šmarje pri Jelšah.

 

 1. Ministranti med tednom in v nedeljo, 9.7.2023 župnija Ponikva: Filip in Zala Pevec; župnija Dramlje: Luka in Matija Lavbič.

 

 1. Bralci božje besede: župnija Dramlje: v nedeljo 9. 7. Petra Dobnik in Kaja Sovinc in v nedeljo 16. 7. Teja Gorjup in Petra Korenjak. Ponikva: po dogovoru.

 

 1. Čiščenje in košnja okoli cerkve: Damlje: iz vasi Sp. Laze. Hvala vsem za čiščenje in košnjo v minulem tednu.

Na Ponikvi: v juliju vas Ponikva sp. del. Hvala za čiščenje v mesecu juniju.

 1. Marija Dobje: Dela na strehi cerkve v Marija Dobju se kljub vremenskim težavam nadaljujejo. Večji del ladje je že prekrit. V naši režiji bo odvoz stare opeke in ostali material iz strehe. V ponedeljek, 3. julija so se tudi pričela dela na obnovi notranje poslikave. Tako so se dela po skoraj dveh mesecih le premaknila naprej. Hvala vse, ki pomagate s prostovoljnim delom in vsem, ki finančno pokrivate nastale stroške obnove.
 2. Prenova župnišča na Ponikvi: Zidarska dela so v glavnem zaključena, zaradi oratorija se bo delo nadaljevala v mesecu juliju z napeljavo ogrevanja in položitvijo podložnega betona. Potem sledijo pleskarka dela., montaža vrat in še ostala zaključna dela.
  1. Radijski prenos. V nedeljo, 30. julija bo iz cerkve sv. Martina na Ponikvi ob 10.00 uri radijski prenos svete maše. Zato bo v Dramljah sveta maša že ob 8.30 uri. V soboto 29.7. ne bo na Ponikvi večerne svete maše.

 

Dogodek Dramlje Ponikva
1.    Magdalenina nedelja

in Krištofova nedelja:

nedelja, 23.7. 2023 ob 8.30 procesija sledi sv. maša. na Ponikvi  izjemoma ob 11.00 uri.
2.    Radijski prenos sv. maše v nedeljo, 30. julija sv. maša ob 8.30 uri. nedelja, 30 julija ob 10.00 uri večerne sobotne maše ni.
3.    Sv. Ožbalt Sv. maša v nedeljo,6 avgusta ob 10.30 uri s procesijo SRT.
4.    Marija Dobje: do nadaljnjega ni bogoslužja
5.    Počitniški program

Ankaran 23:

v tem času bo žup.  pisarna zaprta. Dežuren bo g. Miran Sajovic 1. skupina med 3. in 8. julijem;

2. skupina med 9. in 14.

julijem

6.    Velika maša 15. 8. 23: Marija Dobje ne bo mogoče. sv. maša pri sv. Uršuli, s procesijo pred mašo, ura še ni dorečena.
7.    Farno romanje  v soboto, 19.8. 2023. vabljeni tudi župljani župnije Dramlje predvidoma v Sodražico na grob  mistikinje Magdalene Gornik. Ta dan maše v župnijski cerkvi ne bo. Maša bo na romanju.
8.    Srečanje zakonskih jubilantov: nedelja, 27. avgusta

 

12. Verski tisk: Na razpolago je nova številka Družine, Ognjišče, Misijonska obzorjaPrijatelj. Pri reviji Ognjišče je še 17 neporavnanih naročnin.

 

Dosegljivost:

Jožef Planinc, župniki:

GSM: 041/625-703

E-naslov: zupnija.ponikva@rkc.si

E-naslov: jozef.planinc@siol.net

Spletna stran:

Ponikva: http://zupnija-ponikva.rkc.si/

Dramlje: https://zupnijadramlje.si

ŽUPNIJA DRAMLJE: NKB Mb

TRR SI56 0400 1004 6530 113

TRR račun za Karitas Dramlje:

TRR SI56 0400 0027 7364 166

ŽUPNIJA PONIKVA: NKB Mb

TRR SI56 0400 0027 7364 554

TRR račun za Karitas Ponikva:

TRR SI56 0400 0027 7365 039