Oznanilo tedna 29 – MT – 15. nedelja med letom

 

Božja Beseda: 1. ber.: Iz 55,10-11;
2. ber.: Rim 8,18-23; ev.: Mt 13,1-23.

Beseda živega boga

Sejalec je šel sejat. Nekaj semena je padlo ob pot, drugo na kamnita tla, drugo med trnje, nekatera semena pa na dobro zemljo. (Mt 13,3-9).

 

ŽUPNIJA SV. MARTINA NA PONIKVI IN ŽUPNIJE SV. M. MAGDALENE V DRAMLJAH 29/23

Nedelja

 16.07.2023

15. NEDELJA
MED LETOM
  9.00 Dramlje za Franca Lavbiča

10.30 Ponikva za Martina Šibala

Ponedeljek

 17.07.2023

Aleš, spokornik 19.00 Ponikva za Ano in Petra Bračič
Torek

 18.07.2023

Elij iz Koštabone, diakon, mučenec ob 10.00 v Celju pogreb + Ivana Krušiča in Vodul

19.00 Dramlje za Marijo Oprčkal

Sreda

 19.07.2023

Arsenij Veliki, puščavnik 19.00 Ponikva za Danico Drobnak
Četrtek

 20.07.2023

Apolinarij,
škof in mučenec
19.00 Dramlje za Danico Novak
Petek

 21.07.2023

Lovrenc iz Brindisija,
duh. in c. učitelj
19.00 Ponikva za Stanislavo Mastnak
Sobota

 22.07.2023

Marija Magdalena, spokornica 19.00 Ponikva za Nado Pepelnak
Nedelja

 23.07.2023

16. NEDELJA
MED LETOM
Krištofova nedelja
 8.30  Dramlje Magdalenina nedelja;

          procesija in sv. maša za Adama Gračner in starše

       –  za Franca Marčiča obl. [JL]

11.00 Ponikva za Jakoba in Jurija Zdolška

Razlaga: oznaka [S] – mašo isti dan opravi g. dr. Miran Sajovic, oznaka [JL] – mašo daruje Janez Lesnika, na Ponikvi ali Dramljah omenimo spomin.

Kdor štimano glavo nosi, / ta po svetu slabo vozi.       Anton Martin Slomšek

 

Misel tedna – Aleš, spokornik

Izročilo pripoveduje, da sta proti koncu 4. stol. v Rimu živela bogata zakonca plemenitega rodu. Oba sta bila pobožna in radodarna, v njuni hiši so bile za reveže vsak dan pogrnjene tri mize, pri katerih sta velikokrat sama stregla. Dolgo časa nista imela potomcev, naposled pa sta le izmolila sina, ki sta mu dala ime Aleksij. Z vso skrbnostjo sta ga vzgajala, mu privzgojila čut za bližnjega in ljubezen do Boga. Življenjepisci lepo pravijo, da sta starša živela pobožno, sin pa sveto. Aleš je iz ljubezni do Boga želel ostati neporočen. Starša pa sta ga, v skrbi za nasledstvo, silila v zakon. Uklonil se jima je in se poročil s Sabino, a ji je na poročno noč razodel svoj sklep. Podobne želje je imela tudi Sabina, zato je bila tega vesela in je slavila Boga. Aleš ji zato izroči svoj zlat prstan, dragocen pas in rdečo mošnjo, polno dragotin ter ji pravi: »Vzemi in shrani to v moj spomin in Bog bodi med nama, dokler bo takšna njegova volja. Glej, tako kakor bodo sveče, ki tu gorijo, kmalu dogorele, tako se dogaja tudi s posvetnim veseljem. Sedaj sva mlada, bogata, lepa in mogočna, a kako kmalu bo vse to minilo! Zato si oba prizadevajva za tisto veselje, ki ga Bog da njim, ki ga ljubijo. Skrbiva za svoji duši, da bova Bogu všeč s svojim čistim in neomadeževanim življenjem.« Aleš se kmalu odpravi na pot, odpelje se v Edeso v Mezopotamiji in tam kot berač preživi celih 17 let. Nato se vrne domov v očetovo hišo, a ne kot sin, pač pa kot berač in tam v ponižnosti preživi naslednjih 17 let.

Po posebnem znamenju so zvedeli, da bo v njihovi hiši kmalu umrl božji svetnik. Spoznajo, da to ne more biti nihče drug kakor berač pod stopnicami, saj je živel potrpežljivo, kakor božji angel. Našli so mrtvega po stopnicami, v rokah pa je držal pismo, v katerem je bilo zapisano, da je on Aleš, domači sin, ki je kot romar in spokornik preživel svoje življenje.

Goduje: 17. julija, spletna stran tednika Družina

 

 

Dodatna oznanila za župniji Dramlje in Ponikva

 1. Darovanje: Nedeljo, 23. julija v Sloveniji praznujemo Krištofovo nedeljo in v misijonski akciji MIVA podpiramo misijonarje z nakupom potrebnih prometnih sredstev. V ta namen smo povabljeni, da pri maši darujemo en stotin za vsak srečno prevožen kilometer. Po maši bo tudi blagoslov prometnih sredstev.
 2. Magdalenina nedelja: V nedeljo, 23. 7. župnija Dramlje praznuje Magdalenino nedeljo. Ob 8.30 bo procesija s štirimi blagoslovi sv. SRT.  Kot je tradicija pripravimo štiri postaje. Po procesiji sledi slovesna sv. maša.  Po sv. maši bo priložnostna pogostitev z dobrotami iz domače kuhinje in vinskih kleti. Počastimo župnijsko zavetnico sv. Marijo Magdaleno z sodelovanjem v procesiji in s sv. mašo.
 3. Počitnikovanje v Ankaranu 2023: Po uspešno izpeljanem oratoriju na Ponikvi, med 26. in 30. junijem, je sledilo še počitnikovanje na morju v Ankaranu. V ponedeljek, 3. julija je odšla v Ankaran prva skupina 46. otrok od 1. do 9. razreda in 16 animatorjev in kuhinjskega osebja. Skupina se je vrnila v soboto večer, 8. julija. V nedeljo, 9. julija je odšla na pot  nova skupina 46 otrok od 1.- 9. razreda in 21 animatorjev in kuhinjskega osebja. Počitnikovaje smo zaključili v petek, 14. julija in se v večernih urah vrnili domov.  Program  je potekal v obeh skupinah ob zelo lepem vremenu in v veliko veselje otrok.

Za počitnikovanje ´Ankaran 2023´, 1. skupina so bili udeleženci iz naslednjih krajev /občin/:

Žalec /Griže/ 11 /8/ Celje 2 Komenda 1
Šentjur /Ponikva/ 11 Lukovica 2 Pesnica 1
Tabor 10 Radovljica 2 Slov. Konjice 1
Vransko 08 Hoče 1 Vojnik 1
Murska sobota 1 Laško 2 Skupno nas 62

Za počitnikovanje ´Ankaran 2023´, 2. skupina so bili udeleženci iz naslednjih krajev /občin/:

Žalec /Griže/ 8/18/ Zagorje 4 Komenda 1
Šentjur /Ponikva/ 9 Celje 1 Polzela 5
Tabor 4 Slov. Gradec 1 Slov. Konjice 1
Vransko 5 Hoče 1 Vojnik 2
Braslovče 1 Murska Sobota 1 Prebold 2
Šoštanj 2 Vrhnika 1 Vseh udeležencev 67

V drugi skupini so bili za občino Šentjur iz župnije Ponikva prijavljeni še štirje otroci, ki so tik pred izvedbo počitnikovanja odpovedali počitnikovanje.

Za celotno skupino je bil organiziran avtobusne prevoz iz Ponikve, Griž, Vranskega in Trzina  v Ankaran in nazaj. Počitnikovanje so finančno podprle občine: Vransko, Tabor, Polzela, Žalec in KS Griže.  Občina Šentjur je podprla samo oratorij na Ponikvi in Dramljah. Finančna sredstva je namenilo tudi 14 podjetnikov. Hvala vsem, ki so finančno, z različnimi prehrambnimi artikli, materialom za delavnice in s svojim delom omogočili nekaj lepih in bogato doživetih počitniških dni za skupno 129 udeležencev in oblikovalcev počitniškega programa: Počitnice malo drugače-Pojdi na pot 2023. Hvala Janku Šibalu in ekipi za prevoz tehnične in prehrambne  opreme v Ankaran in nazaj ter  Škofijski Karitas Celje, ki je dala na razpolago prevozno sredstvo.

 

 1. Ministranti med tednom in v nedeljo, 23.7.2023 župnija Ponikva: Nik in Nina Pevec; župnija Dramlje: med tednom Tjan in Teja Tuhtar v nedeljo, 23. 7. vsi ministranti.

 

 1. Bralci božje besede: župnija Dramlje: v nedeljo 16. 7. Teja Gorjup in Petra Korenjak. V nedeljo: 23. 7. Branko Marot in Nataša Seničar, prošnje pri procesiji: Petra Dobnik. Ponikva: po dogovoru.

 

 1. Čiščenje in košnja okoli cerkve: Damlje: iz vasi Trnovec. Hvala vsem za čiščenje in košnjo v minulem tednu. Na Ponikvi: v juliju vas Ponikva sp. del. Hvala za čiščenje v mesecu juniju.

 

 1. Marija Dobje: Dela na strehi cerkve v Marija Dobju se počasi približujejo zaključku. Ostala je še samo polovica strehe na južni strani. V naši režiji se opravlja odvoz stare opeke in ostali material iz strehe. Dela na obnovi notranje poslikave so pričela na stropu ladje. Ko bodo končana dela na strehi se prično dela za obnovi fasade. Hvala vse, ki pomagate s prostovoljnim delom in vsem, ki finančno pokrivate nastale stroške obnove. Občina Šentjur je odobrila za obnovo cerkve v Marija Dobju pomoč v višini 10.000,00 €.

 

 1. Prenova župnišča na Ponikvi: Zidarska dela so v glavnem zaključena, zaradi oratorija se bo delo nadaljevala v mesecu juliju z napeljavo ogrevanja in položitvijo podložnega betona. Potem sledijo pleskarka dela, montaža vrat in še ostala zaključna dela.

 

 1. Radijski prenos. V nedeljo, 30. julija bo iz cerkve sv. Martina na Ponikvi ob 10.00 uri radijski prenos svete maše. Zato bo v Dramljah sveta maša že ob 8.30 uri. V soboto 29.7. ne bo na Ponikvi večerne svete maše.

 

 1. Uskladitev bogoslužja v juliju in avgustu
Dogodek Dramlje Ponikva
Magdalenina nedelja

in Krištofova nedelja:

nedelja, 23.7. 2023 ob 8.30 procesija sledi sv. maša. na Ponikvi  izjemoma ob 11.00 uri.
Radijski prenos sv. maše v nedeljo, 30. julija sv. maša ob 8.30 uri. nedelja, 30 julija ob 10.00 uri večerne sobotne maše ni.
Sv. Ožbalt Sv. maša v nedeljo,6 avgusta ob 10.30 uri s procesijo SRT in blagoslov starodobnikov..
Marija Dobje: do nadaljnjega ni bogoslužja
Velika maša 15. 8. 23: Marija Dobje ne bo mogoče. sv. maša pri sv. Uršuli, s procesijo pred mašo, ura še ni dorečena.
Farno romanje  v soboto, 19.8. 2023. vabljeni tudi župljani župnije Dramlje Predvidoma  v Sodražico na grob  mistikinje Magdalene Gornik. Ta dan maše v župnijski cerkvi ne bo. Maša bo na romanju.
Srečanje zakonskih jubilantov: nedelja, 27. avgusta

 

 1. Verski tisk: Na razpolago je nova številka Družine, Ognjišče, Misijonska obzorja, Prijatelj. Pri reviji Ognjišče je še 17 neporavnanih naročnin.

 

Dosegljivost:

Jožef Planinc, župniki:

GSM: 041/625-703

E-naslov: zupnija.ponikva@rkc.si

E-naslov: jozef.planinc@siol.net

Spletna stran:

Ponikva: http://zupnija-ponikva.rkc.si/

Dramlje: https://zupnijadramlje.si

ŽUPNIJA DRAMLJE: NKB Mb

TRR SI56 0400 1004 6530 113

TRR račun za Karitas Dramlje:

TRR SI56 0400 0027 7364 166

ŽUPNIJA PONIKVA: NKB Mb

TRR SI56 0400 0027 7364 554

TRR račun za Karitas Ponikva:

TRR SI56 0400 0027 7365 039