Oznanilo tedna 38

24. Nedelja Med letom

              18. september 2022    38/22

Božja beseda: 1. ber.: Am 8,4-7;
2. ber.: 1 Tim 2,1-8; ev.: Lk 16,1-13.
 

Kdor je v najmanjšem zvest, je zvest tudi v velikem, kdor pa je v najmanjšem krivičen, je krivičen tudi v velikem.

                            (Lk 16,10)

Slomšek – zgled zvestega služabnika

 

Ob beatifikaciji A. M. Slomška je takratni papež bl. Janez Pavel II. zbranim na Betnavi dejal, da je bil Slomšek lik krščanske svetosti. Po vzoru Kristusa je postal usmiljeni Samarijan slovenskega ljudstva in pozorno skrbel za oblikovanje duhovnikov in vernikov. Z apostolsko gorečnostjo, ki nam je še danes v zgled, se ni utrudil pri delu za evangelizacijo, ko je navdihoval ljudske misijone, ustanavljal in spodbujal številne bratovščine, vodil duhovne vaje ter širil ljudske pesmi in duhovne spise. V pravem pomenu izraza ga lahko imenujemo “katoliški pastir”, ki so mu cerkveni predstojniki zaupali pomembne pastoralne naloge tudi v drugih predelih tedanje države.

Zvest in predan Cerkvi je Slomšek pokazal široko odprtost za ekumenizem in je bil eden prvih, ki se je v Srednji Evropi zavzel za edinost kristjanov. Naj njegova navdušenost za edinost spodbudi ekumenska prizadevanja, da bodo kristjani v tem delu Evrope prestopili prag tretjega tisočletja “če že ne popolnoma združeni, vsaj zelo blizu tega, da premagajo delitve drugega tisočletja”.

Veliko pozornosti je novi blaženi izkazoval kulturi. […] Prepričan o tem se je Slomšek zavzel za mladino z ustanavljanjem šol ter omogočil izdajanje knjig, koristnih za osebnostno in duhovno oblikovanje. Bil je mnenja, da je treba razloge za stranpota mladih iskati v pomanjkanju ustrezne izobrazbe in vzgoje. Družina, šola in Cerkev – je učil – morajo združiti svoje napore v resen vzgojni program, pri čemer naj vsaka ohranja področje svoje avtonomije, vse pa naj se ozirajo na skupne vrednote. […] Novi blaženi se vam ponuja kot vzor pristnega domoljubja.

 

bl. papež Janez Pavel II. na Betnavi pri Mariboru

            

Ob nedeljah vabljeni:

 

ob 9.00h sv. maša v Dramljah

ob 10.30h na Ponikvi

Nedeljska sv. maša je tudi v soboto zvečer na Ponikvi ob 19h.

 

V Soboto 24.9.2022 bo na Ponikvi potekalo srečanje učiteljev, katehetov in staršev, ki ga organizira Društvo katoliških pedagogov Slovenije

 

      Osrednjo  slovesnost Slomškove nedelje bomo obhajali v nedeljo, 25. septembra 2022, v mariborski stolnici. Ob 15.00 bo molitvena ura, ob 16.00 pa somaševanje navzočih  škofov in duhovnikov. Vabljeni v mariborsko stolnico.

**************************

Dosegljivost na telefon:– hišni: 03/748-20-25 ali GSM  041/625-703;- spletna stran: http://zupnija-ponikva.rkc.si/

 

Dodatna oznanila za župnijo Ponikva

 1. nedelja med letom – 18. 9. 2022 št. 38

 

 1. V soboto, 24. 9. bo na Slomu med 9. in 12. uro potekalo srečanje Društva katoliških pedagogov Slovenije. Ob 13. uri bo v župnijski cerkvi sveta maša za pokojne člane Društva katoliških pedagogov Slovenije. Vabljeni.

 

 1. V soboto, 24. septembra 2022, bo minilo 160 let, odkar je bl. škof A. M. Slomšek sklenil svoje bogato zemeljsko življenje. Osrednjo slovesnost Slomškove nedelje bomo obhajali v nedeljo, 25. septembra2022, v mariborski stolnici. Ob 15.00 bo molitvena ura, ob 16.00 pa somaševanje navzočih škofov in duhovnikov. Osrednjo  slovesnost Slomškove nedelje bomo obhajali v nedeljo, 25. septembra 2022, v mariborski stolnici. Ob 15.00 bo molitvena ura, ob 16.00 pa somaševanje navzočih  škofov in duhovnikov.
 2. prijave za romanje z avtobusom zbiramo do srede dopoldne, 21. 9.

 

3.Ministranti:

Župnija Ponikva: Filip in Tilen Madžarič

Župnija Dramlje: Tjan in Teja Tuhtar

 

 1. Bralci Božje besede:

Župnija Dramlje: v nedeljo 18. 9. 2022 bereta Božjo besedo: po dogovoru.; v nedeljo 25. 9. 2022 bereta Božjo besedo: Petra Dobnik in Kaja Sovinc

Župnija Ponikva: po dogovoru.

 

 1. V Dramljah cerkev čistijo, krasijo in po potrebi kosijo okoli cerkve farani iz Sp. Laz. Čistilkam in urejevalcem okolice cerkve v minulem tednu najlepša hvala.

Na Ponikvi v mesecu septembru čistijo, krasijo cerkev in skrbijo za čistočo v župnišču in skupnih sanitarijah farani iz Ostrožnega.

 

 1. Veroučno leto 2022/2023 na Ponikvi

Vpis v veroučno leto 2022/2023 bo potekal

od ponedeljka, 19.9. do četrtka, 22. 9. 2022

 • dopoldan od l0.00 ure do 12.00 ure
 • popoldan od 14. ure do 17. ure

 

Verouk se prične v ponedeljek, 26. 9. 2022 po umiku, ki bo znan, ko bo narejen urnik šolskega pouka. Podatek dobite ob vpisu.

 

 1. Ob vpisu se poravnajo stroški za veroučno knjigo, če je še nima, delovni zvezek, liturgični zvezek in prispevek za ogrevanje. Skupno 38,00 €.

Za  prvo in drugo triado lahko naročite veroučno revijo Mavrica. Celoletna naročnina /11. številk/ stane 49,90 €. Za tretjo triado lahko naročite Najst – 6 številk 33,00€ ali mesečnik Ognjišče 35,00 €.

 

 1. V sredo, 28. 9. 2022 je predvidena predstavitev Camina, po večerni sv. maši, župnika g. Alojza Kačičnika.

 

 

Tretja nedelja v septembru je v slovenski Cerkvi že tradicionalno posvečena našim svetniškim kandidatom.

Svetništvo je pot majhnih vsakdanjih korakov, s katerimi so mnogi naredili velike stvari. Tudi za nas velja, da nas k velikim stvarem vodi »mala pot«, kot bi rekla sv. Terezija Deteta Jezusa. Na tej poti pa so nam lahko zgled in priprošnjiki naši nekdanji in sedanji sopotniki, ki so svoje korake že usmerili v nebeško kraljestvo.

Nedelja svetniških kandidatov nas vsako leto vabi, da bi te kandidate bolj spoznali, se jim priporočali in molili, da bi nam bi bili čimprej postavljeni za svetilnike na življenjski poti. Njihov zgled nas vabi, da dvignemo pogled od minljivih zemeljskih stvari k Bogu.

In kaj je pravzaprav tisto, kar dela svetnike res posebne: najprej njihova globoka in neomajna vera, potem njihovo trdno upanje, ob njima pa goreča ljubezen do Boga, ki se posebej kaže v ljubezni do soljudi.

Povzeto po: T. Mohar

  Oznanila

Župnij sv Martina na Ponikvi in sv. M. Magdalene v Dramljah

38/22

 

 

Nedelja

 

18.09.2022

25. NEDELJA
MED LETOM
9.00 Dramlje Nežo Slemenšek

10.30 Ponikva za žive in pokojne farane

       – Stanislava Strašeka [S]

Ponedeljek

 

19.09.2022

Januarij,
škof, mučenec

 

23. obletnica Slomškove beatifikacije

19.00 Ponikva za Franca obl. in Štefko Keglič

       –  za Marijo Korenjak [S]

Torek

 

20.09.2022

Andrej Kim Tai-gon, duhovnik in dr. korejski muč. 19.00 Dramlje za Jurija Golčmana, 30. dan

       –  za Elizabeto Vidovič [S]

Sreda

 

21.09.2022

Matej,
evangelist, apostol
  19.00 Ponikva za Mihaela Štora, 30. dan

       –  za  Rudolfa Križnika [S]

Četrtek

 

22.09.2022

Mavricij, mučenec 18.00 Dramlje  molitvena ura

19.00 Dramlje za  Pavlo Trnovšek obl. in Ivana in vse Trnovškove

       –  za  Franca Košaka[S]

Petek

 

23.09.2022

Pij iz Pietrelcine, redovnik, spovednik 18.00 Ponikva molitvena ura

19.00 Ponikva za  Zofijo Galuf, 8. dan

       –  za  Martina Plahuta[S]

Sobota

 

24.09.2022

blaženi Anton Martin Slomšek

 

kvatrna sobota

13.00 Ponikva za žive in pokojne člane DKPS

18.00 pohod z lučkami od Sloma do cerkve

19.00 Ponikva za Jožeta Palčnika, 30. dan

       –  za Stanislavo Kovač [S]

Nedelja

 

25.09.2022

26. NEDELJA
MED LETOM

 

Slomškova nedelja

  9.00 Dramlje za farane

10.30 Ponikva za Bogomilo obl. in Jožefa Fidlerja in Mirana Podkrižnika

       –  za Viktorja Kraševca[S] [S]

Razlaga: oznaka [S] – mašo isti dan opravi g. dr. Miran Sajovic, na Ponikvi omenimo spomin;
oznaka [S ] – maša ne bo oprav­ljena tisti dan, pri maši na Ponikvi bo omenjen spomin.